Każdy kto pisze, stanął kiedyś przed problemem bloku pisarskiego. Siedzisz, nic ci nie przychodzi do głowy, nie wiesz jak zacząć, nie wiesz co pisać. Przyczyny tego zjawiska są w zasadzie tylko trzy:

  1. Nie znacie się na rzeczy, o której chcecie pisać. Sprawa jest jasna – jeżeli nie wiecie, o czym pisać, to nie wiecie też, co pisać.
  2. Wasza wiedza o temacie jest fragmentaryczna. Jeżeli wiecie o temacie tylko to i owo, to będziecie ciągle wpadali w szczeliny waszej własnej niekompetencji.
  3. Wasza wiedza o temacie jest nieuporządkowana. Jeżeli wiecie sporo o temacie, ale nie poświęciliście czasu na to, żeby swoją wiedzę uporządkować, będziecie co chwilę zastanawiać się, co teraz.

Aby uniknąć bloku pisarskiego, to zanim zaczniecie pisać powinniście poświęcić czas na zebranie i uporządkowanie materiałów. Trzymajcie się przy tym zasady: im więcej tym lepiej. Informacja, która na pierwszy rzut oka może się wydawać nieistotna, może się nagle okazać na wagę złota podczas pisania. Notując zaznaczajcie źródła informacji, żebyście mogli do nich wrócić i jeszcze raz je przeszukać – może coś wam umknęło. Z mojego doświadczenia wynika, że szczególnie wydajnym sposobem notowania jest sporządzanie map myśli. Warto posłużyć się oprogramowaniem mindmappingowym. Zbieranie luźnych notatek, bez powiązania ich w logiczną strukturę jest dobre, kiedy jesteście na wstępnym etapie przygotowania tekstu, albo nawet nie wiecie jeszcze, co chcecie napisać. Jeżeli jednak macie gotowy temat, to starajcie się układać wiadomości według pewnego porządku. Bez map myśli na tym etapie ani rusz. Sporządzenie porządnej mapy myśli pomaga też odkryć puste miejsca – zagadnienia, o których nie macie pojęcia, w które są być może kluczowe, a może tylko ważne dla porządnego opracowania tematu.

Nie doświadczy bloku pisarskiego ten, kto wie, co chce powiedzieć. Katon Starszy mawiał:

„Trzymaj się tematu, a słowa popłyną same”.

Jeżeli będziesz wiedział, czego się trzymać – tekst napisze się sam.