Jeżeli wasze wystąpienie ma kończyć się sesją pytań od publiczności, to musicie przestrzegać pięciu zasad.

Po pierwsze, o tym, że sesja Q&A będzie miała miejsce powinniście, powiadomić publiczność na początku wystąpienia. W ten sposób unikniecie wybijających z rytmu pytań w trakcie i zmusicie szczególnie wyrywną publiczność do cierpliwości.

Po drugie, sesja powinna odbyć się nie po zakończeniu wystąpienia, ale tuż przed jego zakończeniem. W ten sposób dacie sobie ostatnie słowo w dyskusji.

Po trzecie, twoje odpowiedzi nie powinny trwać dłużej niż minutę. Dłuższe odpowiedzi robią na publiczność wrażenie braku argumentów i nadużywania przywilejów mówcy.

Po czwarte, o sprawny przebieg sesji Q&A powinien dbać sprawny moderator. Bez niego trudno jest zdyscyplinować rozgadanych pytających. Moderatorem powinna być osoba, która dobrze czuje się na scenie. Taki pewniak nie da się sterroryzować agresywnym i upartym pytającym. Powinna być to również osoba zdyscyplinowana, która będzie potrafiła trzymać się roli pośrednika i nie zacznie sama dominować w dyskusji.

Po piąte, upewnijcie się, że będziecie mieli czas na odbycie sesji. Przede wszystkim sami spoglądajcie na zegarek, żebyście nie pożarli swoim wystąpieniem całego dostępnego czasu.

Uwaga!

Pamiętaj, że zadawane pytania mogą być ważną informacją zwrotną tylko o tyle, o ile są oparte na prawdzie i konkretne. Innymi się nie przejmuj.